Co je to akce Městský dukát?
Městský dukát (někdy nazývaný také lokální dukát) je netypickou formou propagace měst nebo regionů. Městské dukáty jsou kovové žetony, které mohou posloužit jako suvenýr, dárek nebo platidlo a jsou nejčastěji připravovány k výročím, slavnostem, svátkům města, ale také bez přímé příležitosti, protože propagovat město lze v každém čase (Jablonec nad Nisou - Vanoční trhy, Plzeň - Historický víkend).  Městský dukát má také velkou hodnotu pro obyvatele města a sběratele. Během prvního dne emise bývají dukáty k dostání ve stánku organizátora a od té doby až po termín uvedený na každém dukátu fungují na určených místech ve městě jako platidlo. Ve městě je vytvořena síť speciálně označených míst (hotely, restaurace, obchody, památky apod.), kde je možno dukát obdržet nazpět při vracení na větší částku při platbě, lze jím platit i vyměňovat za ekvivalentní nominální hodnotu (např. 49 dukátů = 49 Kč), nebo si jej nechat na památku, darovat ho jako dárek či koupit za něj zboží. Lokální dukát funguje v daném čase – od několika měsíců až po rok, nebo dokonce i déle.

Jak Městský dukát vypadá?
Městský dukát je kovový žeton o průměru 30mm. Materiál, ze kterého je vyroben, se nazývá Nordic Gold. Lícová strana dukátu vždy obsahuje název, nominální hodnotu a termín, do kdy žeton funguje jako platidlo. Na rubové straně najdeme název města. Podobu jak lícové tak rubové strany určuje město- dukát tedy může obsahovat podoby nejvýznamnějších dominant města: budovy, symboly, osoby nebo znak města.
 

Čím se Městský dukát liší od tradičních mincí?
DUKÁT NENÍ OBĚŽIVO. Jeho přijímání je dobrovolné. Nominální hodnota a název nesmí být totožné s českými korunami, proto dukáty nesou název např. 40 jabloneckých grešlí nebo 40 plzeňských andělíčků. Jako platidlo funguje v daném čase a po vypršení této doby slouží pouze jako dárek nebo suvenýr. Používání netypické nominální hodnoty a názvu dukátu není zavádějící a nemůže proto vést k záměně se skutečnou mincí – vše je tedy v souladu se závaznými pravidly.

Co je to Partnerská firma?
Partnerská firma je podnik, který spolupracuje s organizátorem na distribuci Městských dukátů. Díky podepsání dohody mezi organizátorem a Partnerskou firmou, podnikatelé ve svých podnicích (obchody, restaurace, hotely, hospody, památky, trafiky, květínářství atd.) distribuují dukáty. Každé místo, ve kterém zákazník může získat dukát je označeno samolepkou a plakátem. Největším přínosem akce pro Partnerskou firmu je reklama vybraného místa a spokojený zákazník, který bude pozitivně vzpomínat na místo, kde koupil Městský dukát. Faktura za zakoupené žetony je pro Partnerskou firmu nákladem, protože všechny způsoby distribuce slouží propagaci a reklamě podniku a města. Žetony mohou být použity na vracení za nákup zboží nebo služby, lze je vyměňovat za ekvivalentní hodnotu nebo je darovat jako dárek. Protože žetony jsou nákladem a jejich cena obsahuje 20 % DPH, Partnerská firma má možnost odpočtu DPH. Prostřednictvím žetonů získává pro svůj podnik reklamu zdarma, a to na plakátech, reklamních letácích a také webových stránkách města a organizátora. Firmy zvětší své obraty, protože dukát je možné obdržet především při vracení za nákup zboží nebo služeb.

Jak se můžu stát Partnerskou firmou?
Chcete se stát Partnerskou firmou, zapojit se do distribuce Městských dukátů a zvětšit tak své obraty plus získat reklamu Vašeho podniku úplně zdarma? Zkontrolujte, zda je ve Vašem městě plánována akce Městský dukát a pokud ano, kontaktujte nás!  Rádi odpovíme na všechny Vaše dotazy. Přepošleme Vám také pravidla akce a dohodu, po jejímž  podepsání budete moci čerpat výhody z účasti na akci Městský dukát.

Jaké artikly jsou předpokládané během akce Městský dukát?
Kromě tradičních dukátů pro určená místa můžeme připravit bimetalové, zlaté a stříbrné dukáty. Dukáty lze zabalit v blistr nebo vložit do ozdobné krabičky s vytištěným znakem města a certifikátem.

 

 

 

 

 

Co je to blistr?
Blistr je elegantní balení na dukáty z tvrdého lakovaného kartonu z plastu. Obsahuje 6 stran o rozměrech 15x15cm a 2 strany obálky, na nichž je zobrazena tematika propagovaného města. Dukát je zabezpečen plastem a trvale připevněn. Organizátor připravuje blistry s největší precizností a důkladností, ale také z nejlepších materiálů, abychom uspokojili nejnáročnější klienty. Materiál zpracovávají nejlepší umělci – grafici. Vzhled produktů je těsně spojený s tematikou propagovaného města.